Straipsniai

Patarimai sąnarių sveikatai

Vaistinė namų virtuvėje

Cinkas

 

“Daugelis  žino kokie svarbūs mūsų organizmui gali būti įvairūs vitaminai ir mineralai, tačiau ar žinote koks svarbus gali būti mums cinkas?

5 tūkstančius metų atgal egiptiečiai cinko tepalą naudojo žaizdoms gydyti. Tačiau tik prieš 100 metų buvo sužinota kad cinkas būtinas tiek augalams, tiek žmonėms. Tada visiškai atsitiktinai buvo pastebėta, jog žiurkėms, nudegimai gijo žymiai greičiau ir efektyviau jei jų dietoje būdavo pakankamai cinku turtingų produktų. Vėliau tyrimai parodė, jog žmonės sergantys, alkoholizmu, ateroskleroze, turinčių negyjančių žaizdų ant kūno, kepenų ciroze, vėžiu, širdies ligomis savo mityboje naudoja maisto produktus kuriuose mažai cinko. O tiriant priežastis, dėl kurių galėtų sumažėti cinko koncentracija organizme buvo pastebėta jog gydant kortizonu, naudojant kontraceptines tabletes,  ilgesnį laiką valgant sūrų, ar saldų maistą organizme krinta cinko koncentracija.

Kiek tai rimta? Štai vienas – “egzotinis” pavyzdys. 60-aisiais metais viename skurdžiame Nilo deltos kaimelyje, daktaras A.S. Prasada sutiko panašius į nykštukus žmones, protiškai atsilikusius, apatiškus, kurių oda buvo padengta išbėrimais, neišsivysčiusiais lytiniais organais. Žmones jis pradėjo gydyti cinko druskomis, ir įvyko stebuklas – jauni pacientai pradėjo normaliai vystytis tiek protiškai, fiziškai, tiek seksualiai – atitikdami normas.

Ir taip, apie cinką turėtumėte žinoti štai ką:

 1. Cinkas būtinas kaulų formavimuisi:

Ne tik vaikai, bet ir suaugusieji nepakankamai atstato savo skeletą, ir šis procesas susijęs su medžiagų apykaita. Jei toks procesas sutrinka dantys gali tapti “porėti”. Kaulų “porėjimas” susijęs su tokių mineralų kaip kalcis, fosforas, magnis, silicis ir cinkas trūkumu maiste. Taip, kaulams būtinas cinkas, o ankstyvoje vystymosi ir brendimo stadijoje jis tiesiog būtinas.

 1. Cinkas, viena iš dviejų, kurių trūkumas gali sukelti epilepsiją, substancija. 

Antroji, kaip parodė tyrimai atlikti Monrealyje – taurinas.

 1. Kepenyse esantis vitaminas A tampa veiksmingu tik esant cinko.

Jei nėra cinko, kiek mes benaudotume vitamino A, jei nebus cinko negalėsime panaikinti jo trūkumo. Todėl kad šiuo atveju vitaminas negali būti išlaisvintas iš kepenų, o kraujas jo negali duoti odai, sergantiems audiniams, arba pavyzdžiui akims (sergant kseroftalmija – “vištakumu”). Todėl mokslo nuomone, daugelį ligų reikia pradėti gydyti skiriant cinko preparatus. Ypatingai sergant anemija, skrandžio opa, prostatos išviešėjimu, įvairioms odos ligoms, o taip pat nudegus.

 1. Daugelis gydytojų mano jog susirgimai kai kuriais šizofrenijos tipais priklauso nuo cinko, vitamino B6 ir mangano trūkumo maiste.
 2. Apie cinko trūkumą vaikų organizme liudija prastas apetitas, lėtesnis augimas, noras ryti ir laižyti metalinius daiktus, prastas plaukų augimas, bloga jų būklė. Reikėtų pastebėti jog plaukuose cinko koncentracija yra visada didesnė nei inkstuose ar kraujyje.
 3. Didžiausia problema – cinkas ir alkoholis. Mokslininkai iš Kolumbijos universiteto žiurkėms duodavo nedideles dozes alkoholio. Cinko lygis organizme tuo pačiu nuolatos mažėjo, ypatingai raumenyse ir kraujo plazmoje, ir labai greitai – kepenyse. Žiurkiukai pradėjo lėčiau augti palyginus su jų bendraamžiais kitoje kontrolinėje grupėje, kuriems alkoholis nebuvo duodamas. Deja, taip pat alkoholis veikia paauglius ir jaunus žmones.
 4. Cinkas ir žaizdų gijimas: cinko tepalu galima tepti sunkiai gyjančias žaizdas ir opas. Bet dar svarbiau savo dietą sutvarkyti taip, kad joje būtų daug produktų turtingų cinku. Šio mikroelemento yra kviečių gemaluose, daigintuose kviečiuose… Galima naudoti ir cinko papildus, bet nereikia pamiršti jog geriausiai pasisavinamas organinis cinkas (papilduose tai būtų cinko citratas).
 5. Cinko ir vitamino C kombinacija – stebuklingi vaistai nuo kataro ir daugelio virusinių infekcijų. Tyrimai parodė jog cinkas turi antivirusinį ir antitoksinį poveikį ląstelėms.
 6. Cinkas ir protiniai sugebėjimai: manoma, jog egzistuoja ryšys tarp protinio ir fizinio organizmo vystymosi ir cinko koncentracijos organizme. Taip buvo pastebėta, jog gerai besimokančių studentų plaukuose (tai buvo įrodyta tyrimais) cinko yra žymiai daugiau nei pas atsiliekančius studentus.
 7. Cinkas ir grožis: jau tiksliai žinoma jog jaunatviškus spuogus galima išgydyti cinko pagalba.
 8. Cinkas ir netikėti jutiminiai praradimai: žmonės, netikėtai praradę uoslę ar skonį, sėkmingai buvo išgydyti cinku.
 9. Cinkas ir reumatizmas, artritas: cinko koncentracija kraujyje sergantiems artritu yra mažesnė nei sveikų žmonių. Dieta, kurioje gausu cinko turinčių produktų gali pristabdyti šias ligas, o kai kuriais atvejais ir išsigydyti nuo jų. Vietinis pažeistų sąnarių gydymas cinku sumažina tinimus ir skausmą. Tačiau tyrimai šioje srityje vis dar atliekami, ir galutinės išvados kaip mums gydyti artritą ir reumatą vis dar laukia.

Tie, kurie jau pažystami su gydytojo K. Nishi Sveikatos sistema (klauskite konsultantų parduotuvėse Maistas Sportui, vert. pastaba) žino, kad tokių ligų priežastys yra bloga mityba, ir tam kad išgytų žmogus turi naudoti 3 kartus daugiau gyvo maisto nei sunaudoja perdirbto, o patinimus tepti obuolių actu.

 1. Cinkas ir pooperacinis periodas: po ginekologinių operacijų moterys ligoninėje dažniausiai išbūna mėnesį, o dažnai ir dar ilgiau. Jei jos savaitę prieš operaciją būtų naudoję cinką, tai iš ligoninės jos išeitų dviem savaitėmis anksčiau. Tai reiškia jog cinkas skatina gijimą. Tai taip pat padeda ir po anginos operacijos.

Anksčiau mes jau paminėjome jog cinkas labai svarbus gydant įvairias odos ligas. Bet oda tai ne tik nuo aplinkos poveikio mus skiriantis paviršius, tai ir kiekvienos ląstelės apvalkalas, o iš ląstelių sudaryti visi organai, bet kuri liauka ir net smegenys. O cinkas – patikimas mūsų membranų sargas-mūsų ląstelių odelės, mūsų sveikatos sargas.

… Atrodo niekam nekyla abejonių cinko nauda organizmui, tačiau daktarai labai retai savo pacientams skiria dietą turtingą cinku, arba papildus kuriuose gausu cinko.

Todėl pratesime pokalbį apie cinko svarbą, tam kad daugiau žinotume apie save, savo sveikatą, savo vaikų sveikatą.

 1. Cinkas ir gleivinių opos: dažniausiai, žmonių kurie serga skrandžio opomis, laukia „delikati“, „lengva“, tai yra virto maisto dieta, o taip pat gydymas farmakologinėmis priemonėmis. Tačiau ir gydytojai ir pacientai žino, jog tokios priemonės dažniausiai mažai padeda.

1975 metais, Australijos medicinos žurnale buvo skelbiama, kad jei žmogui sergančiam skrandžio opa cinko koncentracija kraujo plazmoje buvo sumažėjusi, tai skiriant šį elementą žaizdos gijimas žymiai paspartėja.

   Taip ir turėtų būti, todėl kad cinkas – pagrindinis baltymų sintezės faktorius medžiagų apykaitoje, o normali medžiagų apykaita – būtina sąlyga gydant opas.

  Tačiau gydant žarnyno opas būna siurprizų: žaizdos pačios išnyksta. Tai reiškia jog jos buvo pasireiškę neuropatinių ir dietinių sutrikimų fone. Reikalas tame, jog streso būsenos metu iš organizmo (kaulų ir raumenų) momentaliai šalinamas cinkas! Tai įrodo tyrimai kurių metu buvo nustatyta jog tada cinko būna 3-5 kartus mažiau normos.

Cinkas taip pat padeda gydyti diabetu sergančiųjų opas ir žmonėms su sutrikusia kraujotaka.

 1. Cinkas ir plaukai: jei jums slenka plaukai, atsirado odos išbėrimų, jei jūs viduriuojate, negerkite vaistų, jie gali neigiamai paveikti kitus organus (akis, kepenis, inkstus) ir nelabai padėti gydant pagrindinę ligą. Tik gydymas cinko turinčiais produktais padeda išgyti.

J. Aleksandrovičius aprašo tokį atsitikimą: „22 metų mergina, kurios oda buvo nusėta opomis, negalėjo nešioti avalynės ir vaikščioti be lazdelės. Gydytojas jai paskyrė 220mg cinko sulfido (atitinkančio 50mg elementinio cinko). Pacientės būklė pagerėjo jau po savaitės ir ji labai greitai pasveiko: oda pasidarė švari, ataugo plaukai, dėl kurių išslinkimo pacientė jautė tokį didelę dvasinę tragediją.“

 1. Cinkas ir rankų oda: jei tik ant rankų atsiranda bėrimas, dermatologas iškart diagnozuoja egzemą. Dažniausiai išrašomi kortizono tepalai, antibiotikai, kurie džiovina odą ir ji po to atrodo kaip po nudegimo. O juk kur kas paprasčiau prisiminti apie cinką! Valgykite gausų cinku ir vitaminu A maistą ir jūs nustebsite jūsų rankų odos pasikeitimais! Kuo čia dėtas vitaminas A? Didelis jo trūkumas daro odą sausa, pleiskanojančia ir raukšlėta. Jei šio vitamino bus pakankamai, tai jis, prikauptas kepenų, kartu su cinku padarys jūsų odą gražią ir stangrią.

Reikėtų taip pat pastebėti: chroniška egzema, bėrimas, psoriazė (pleiskanos) gali atsirasti ir dėl B grupės vitaminų stygiaus. Ypatingai folinės rūgšties (vitamino B9). Odos paraudimas, niežulys – geležies trūkumo pasekmė. Bet šiuos trūkumus lengva pašalinti, naudojant „gyvą“, natūralų maistą.

 1. Cinkas ir mažakraujystė: medicinos mokslas iki šiol neturi  galutinių įrodymų, kad bet kokios rūšies anemiją galima išgydyti cinku. Tačiau jau visiškai aišku, kad cinkas dažniausiai padeda išgyti ir duoda ilgalaikes remisijas. Štai pavyzdys: anemija sergantis vaikas kasdiena gaudavo po 267mg cinko sulfito  kartus per dieną, tarp valgių: dabar jis visiškai sveikas ir pilnas energijos. Tyrimai, skirti išsiaiškinti cinko poveikį organizmui kai tiriamieji serga anemija, šiuo metu atliekami JAV, Šveicarijoje, Graikijoje ir kitose šalyse.
 2.  Cinkas ir vaikai: manoma, jog mirtingumas berniukų tarpe yra didesnis nei mergaičių. Mokslininkai mano, jog tai didele dalimi gali priklausyti nuo to jog vyro organizmui cinko reikia žymiai daugiau. Labai svarbu kad vaisius cinko gautu pirmus 3 nėštumo mėnesius, todėl kad placentos vystymasis šiuo laikotarpiu reikalauja sukaupti žymiai daugiau mineralinių medžiagų atsargų. Kaip tik šiuo laikotarpiu moteris skundžiasi skonio pasikeitimais, bei juslės kaprizais. O juk tai cinko stygiaus skonio receptorių siurbtuvėliuose simptomai.

         Kai formuojasi berniukų lytiniai organai cinko poreikis ypatingai padidėja.                          

Mergaitėms cinko reikia tik bendram organizmo vystymuisi.

 1. Cinkas ir vyrai: prostatos uždegimą galima išgydyti gausia cinku dieta, arba cinko papildais (žinoma jei liga nepažengė labai toli). Cinkas veikia profilaktiškai, todėl kad prostatos uždegimas susijęs su cinko trūkumu organizme. Bet reikia suprasti – po žodžiu „prostatitas“ gali slėptis ir kitos ligos. Nereikia užsiiminėti savidiagnoze, geriau kreiptis i gydytojus.
 2. Cinkas ir moterys: kokia bebūtų jos motyvacija, moteris turėtų žinoti, jog kontraceptinių tablečių naudojimas mažina cinko koncentraciją organizme. Kokios išvados? Padarykite patys…
 3. Cinkas ir senatvė: ką jau ir besakyti, senatvė niekam nepatinka, ir viena iš ją lydinčių nemalonių ligų yra senatvinis marazmas, kai žmogus gyvena beveik nieko nesuvokdamas. Kai kurie mano jog tai savaiminio organizmo senėjimo pasekmė. Bet senatvinis marazmas – tai liga, ir ji išgydoma. O gydymui reikia cinko. Bet ne tik jo: smegenys turi gauti pakankamai maisto ir deguonies. Jos neturi būti apnuodytos alkoholiu,  narkotikais, didelėmis vaistų dozėmis.

Manoma, kad cinkas apsaugo kraujo kapiliarus nuo pažeidimų, apsaugo smegenis. Žmonėms, kurie gydomi cinku, sugrįžta atmintis, koordinacija.

 

Tai kodėl gi mūsų organizmui pritrūksta cinko?

 

Cinko deficitas gali būti susijęs su sutrikusia skydliaukės veikla, kepenų ligomis, blogu pasisavinimu, šio mineralo trūkumu vandenyje,  maiste (mūsų dirvos jau buvo nualintos prieš 20 metų, dabar situacija dar blogesnė), o taip pat per didele fitino koncentracija maiste, todėl kad fitinas suriša cinką, sunkina jo pasisavinimą (reikėtų paminėti jog cinkas nesuderinamas su selenu, kadangi šie du elementai neutralizuoja vienas kitą. Jei maiste labai daug baltymų (naudojate maisto papildus praturtintus baltymais) tai taip pat gali tapti cinko trukumo organizme priežastimi. Sergant – bronchų vėžiu, prostatos vėžiu ar uždegimu, kitais vėžiniais susirgimais, leukozėmis taip pat vyksta cinko perskirstymas, kuris būtinas ląstelėms.

 

Iš kur mums paimti reikiamą kiekį cinko?

 

Pirmiausia reikėtų pasakyti štai ką – sunku organizmą aprūpinti reikiamu cinko kiekiu nepakeitus dietos. Be abejo, yra papildai kurie turi pakankamą kiekį šio elemento (stenkitės vengti cinko sulfato, geriau naudoti cinko gliukonatą arba citratą, jie geriau pasisavinami), tačiau natūraliuose produktuose esantis cinkas pasisavinamas geriausiai.

Iš karto atsakysiu į dažnai kylantį klausimą: ar galima naudojant cinką perdozuoti? Praktiškai ne. Ir pirmiausia todėl kad cinkas netoksiškas naudojant iki rekomenduotinų medicininių dozių (jei naudoti iki 2,3mg kūno/kg elementinio cinko – o tai labai didelės dozės). Be to jis nekaupiamas audiniuose, jei atsiranda perteklius – jis tuojau pat pašalinamas. Na ir kaip sako mokslininkai: cinko perteklius mūsų dietoje – tai jau iš fantastikos srities. Žmonija kenčia nuo cinko trūkumo, tai liudija ligos, kuriomis žmonės serga dėl cinko trūkumo.

 

Kiek gi mums cinko reikia per dieną ir kur mums jo rasti?

 

Cinką tyrinėti pradėta palyginti nesenai. 1963 metais buvo paskelbta jog jis būtinas organizmui, o po 10 metų buvo paskelbta jo dozė – 10-20mg per dieną. Tačiau jau dabar dauguma specialistų mano jog jo reikia 2-3 kartus daugiau. Įdomu ką pasakys mokslininkai po 20-30 metų?

1954 metais buvo išleista daktaro A.Maksimovo knyga „Mikroelementai ir jų reikšmė gyvų organizmų gyvenime“ Štai kai kurie joje pateikiami faktai:

,,Apie 0,25mg/1kg cinko yra obuoliuose, apelsinuose, citrinose, finikuose, greipfrutuose, mineraliniame vandenyje, žaliose daržovėse.

Apie 0,31mg/1kg yra meduje.

Apie 2-8mg/kg – spanguolėse, juoduosiuose serbentuose, datulėse, didžiojoje dalyje daržovių, jūros žuvų, neriebioje jautienoje, piene, valytuose ryžiuose, cukriniuose ir paprastuose burokuose, pomidoruose, bulvėse, ridikėliuose, duonoje.

Apie 8-20mg/kg – kai kuriose grūdinėse kultūrose, mielėse, česnake, nevalytuose ryžiuose, kiaušiniuose.

Apie 20-50mg – avižiniuose, miežiniuose miltuose, kakavoje, kiaušinio trynyje, triušienoje ir vištienoje, riešutuose, žirniuose, pupelėse, žaliojoje arbatoje, alaus mielėse, krakmole (bulvių, miežių ir t.t.).

Apie 30-80mg/kg – jautienos kepenyse ir kai kuriose žuvų rūšyse,.

Apie 130 – 120mg/kg – grudų gemaluose, daigintuose grūduose, moliūgų ir saulėgrąžų sėklose,,.

Yra dar vienas faktas – daugelyje produktų kuriuose gausu cinko, gausu ir vitaminų bei skaidulinių medžiagų, kurios padeda išlaikyti sveiką mūsų žarnyną. Žinoma gerai yra valgyti daržoves ir vaisius, tačiau vegetarinė dieta labai skurdi cinku. Tiesa šį trūkumą galima kompensuoti valgant daug gemalų, sėlenų, bei neskaldytų grūdų duoną paruoštą iš raugo, o ne iš mielių. Kadangi įprastoje duonoje daug fitino, o jis ,,vagia,, cinką iš mūsų organizmo. Visada rinkitės tik neskaldytų grūdų duoną, pilno grūdo makaronus, bei nevalytas kruopas (avižos, ryžiai, miežiai ir t.t.), taip jūs išsaugosite reikiamą cinko kiekį maiste.

Valgykite pakankamai daigintų grūdų – vidutiniškai 1-3 valgomus šaukštus per dieną, juose gausu ne tik cinko, bet ir vitaminų B, geležies, fosforo, magnio, seleno, kalcio bei gyvybinės energijos (tik pagalvokite – juk iš vieno grūdo išauga visas augalas, kokia tat gyvybinė energija jame užprogramuota!). daigintus grūdus galima susimalti su mėsmale ir pasiruošti salotas su vaisiais ar daržovėmis, paruošti pastą sumuštiniams.

Nereikia pamiršti jog cinkas organizme konkuruoja su geležimi ir variu. Taigi, jei jūs naudojate pakankamai cinko turintį maistą, taip pat naudokite ir geležimi bei variu gausius maisto produktus.

 

Gydymas cinku

 

Gydymas maisto papildais mūsų šalyje tikrai opi problema. Labai dažnai žmonėms ir medikams pritrūksta laiko pasinaudoti medicinos bazių informacija apie gydymą maisto medžiagomis. Japonijoje nuo 1989m tai oficiali Valstybės politika – šviesti žmones maisto medžiagų naudojimo klausimais. Todėl dabar kiekvienoje metro stotyje jūs rasite stendų su maisto medžiagų vienkartiniais buteliukais, kuriuos galite naudoti eidami į darbą ar po jo ir taip gerinti savo sveikatą. Tikiu jog ir Lietuvoje jau netrukus mes turėsime tokią pačia puikią situaciją..

Dar viena įdomi informacija pamastymui, 2006m Sveikatos Moksluose (1-2Nr) publikuotas mokslinis tyrimas, atliktas Europos lėšomis, padedant vedantiesiems Europos šalių mokslininkams, kuris skelbia, jog visoje Lietuvos teritorijoje drastiškai trūksta cinko, o tai gali būti susiję su Lietuvoje didžiausiu savižudybių skaičiumi, širdies ir kraujagyslių sistemos susirgimais, kepenų cirozės susirgimais ir trumpiausiu visoje Europoje gyvenimo trukmės laiku – atkreipkime į tai dėmesį.  Šis tyrimas parodo, jog galime sau padėti teisingai naudodami cinko papildus.

Medicininiuose straipsniuose dažniausiai minimas Sick Pak – ligos paketas, t.y. vitamino C, seleno, vitamino E ir cinko naudojimo kartu sinergetika. Jie puikiai dera naudoti esant peršalimo ligoms, nusėdus imuninei sistemai.

Medicininiuose straipsniuose sutinkami tokie cinko naudojimo su kitomis medžiagomis būdai:

 • jog peršalimo atveju efektyviai veikia Selenas 200mcg, Vitaminas E 400TV, vitamino C 3g  ir 100mg cinko gliukonato  per dieną, išskirsčius per kelis kartus dienos metu. Kursas 10 dienų.
 • Negyjančios žaizdos, pooperacinis sveikimas: Kolageninis baltymas 5g, Vitaminas C (3g), Cinkas 50mg (cinko gliukonatas), B grupės vitaminų kompleksas, kuriame yra ne mažiau nei 50mg pagrindinių vitaminų koncentracija 1tab  per dieną. Kursas 21d.
 • Imuniteto stiprinimo profilaktika: Vitaminas C (500mg), Cinkas (50mg cinko gliukonatas,). Kursas nuo 1 iki 3 mėn. Naudojimo būdas: 3 dienas gerti, 1 ne.
 • Padidėjęs spuoguotumas: Cinkas  per dieną (50mg), B grupės vitaminų kompleksas, kuriame yra ne mažiau nei 50mg pagrindinių vitaminų koncentracija 1tab  per dieną, 5g kolageno. 3 dienas gerti, 1 ne. Kursas 1-3 mėn. (pagal problemos pobūdį) po to daroma 1 mėn pertrauka ir vėl kartoti kursą.

    Šios ir kitos įvairios kombinacijos sutinkamos įvairioje medicininėje literatūroje, bei prestižiškiausiuose medicinos žurnaluose.

 

Teiginių  literatūros sąrašas:

 

 1. Майа Гогулан ,,Законы полноценного питания,,
 2. A.Malovičko ,, Gydo dievas ir gamta,,
 3. Low serum zinc concentrations predict mortality in patients referred to  coronary angiography.

Pilz S, Dobnig H, Winklhofer-Roob BM, Renner W, Seelhorst U,

Wellnitz B, Boehm BO, März W.

 1. Simulation model of the impact of biofortification on the absorption of adequate amounts of zinc and iron among Mexican women and preschool children.

Denova-Gutiérrez E, García-Guerra A, Flores-Aldana M, Rodríguez-Ramírez S, Hotz C.

 1.     Effects of zinc supplementation on parent and teacher behaviour rating scores in low socioeconomic level Turkish primary school children.

Uçkardeş Y, Ozmert EN, Unal F, Yurdakök K.

Acta Paediatr. 2009 Jan 7.

Related Articles

 1. Sickle cell disease and plumbism in children.

Issaivanan M, Ahmed R, Shekher M, Esernio-Jenssen D, Manwani D.

Pediatr Blood Cancer. 2009 Jan 6. [Epub ahead of print]

Related Articles

 1. The Influence of Zinc Supplementation on the Pancreas of Streptozotocin-Diabetic Rats.

Bolkent S, Yanardag R, Bolkent S, Mutlu O.

Dig Dis Sci. 2009 Jan 1. [Epub ahead of print]

Related Articles

Zinc Deficiency Mediates Alcohol-induced Alveolar Epithelial and Macrophage Dysfunction in Rats.

 1. Joshi PC, Mehta A, Jabber WS, Fan X, Guidot DM.

Am J Respir Cell Mol Biol. 2008 Dec 23. [Epub ahead of print]

Related Articles

 1. Roles of the extra-intestinal pathogenic Escherichia coli (ExPEC) ZnuACB and ZupT zinc transporters during urinary tract infection.

Sabri M, Houle S, Dozois CM.

Infect Immun. 2008 Dec 22. [Epub ahead of print]

Related Articles

 1. The impact of folate pathway polymorphisms combined to nutritional deficiency as a maternal predisposition factor for Down syndrome.

Santos-Rebouças CB, Corrêa JC, Bonomo A, Fintelman-Rodrigues N, Moura KC, Rodrigues CS, Santos JM, Pimentel MM.

Dis Markers. 2008;25(3):149-57.

 1. Catalase activity, serum trace element and heavy metal concentrations, and vitamin A, D and E levels in pre-eclampsia.

Kolusari A, Kurdoglu M, Yildizhan R, Adali E, Edirne T, Cebi A, Demir H, Yoruk IH.

J Int Med Res. 2008 Nov-Dec;36(6):1335-41.

Related Articles

 1. Antiatherogenic effects of zinc are associated with copper in iron-overloaded hypercholesterolemic rabbits.

Rashtchizadeh N, Ettehad S, DiSilvestro RA, Mahdavi R.

Nutr Res. 2008 Feb;28(2):98-105.

Related Articles

 1. Zinc improves antioxidative enzymes in red blood cells and hematology in lithium-treated rats.

Malhotra A, Dhawan DK.

Nutr Res. 2008 Jan;28(1):43-50.

Related Articles

 1. The effects of zinc supplementation on serum zinc, alkaline phosphatase activity and fracture healing of bones.

Sadingi A, Roshan MM, Moradi A, Ostadrahimi A.

Saudi Med J. 2008 Dec;29(12):1836. No abstract available.

Related Articles

 1. Nutritional supplementation for type 2 diabetes: a systematic review.

Bartlett HE, Eperjesi F.

Ophthalmic Physiol Opt. 2008 Nov;28(6):503-23.

Related Articles

 

 1. Prenatal nutrition: a critical window of opportunity for mother and child.

Shapira N.

Womens Health (Lond Engl). 2008 Nov;4(6):639-56.

Related Articles

 1. Zinc supplementation in children with acute diarrhoea.

Fajolu IB, Emokpae A, Oduwole AO, Silva BO, Abidoye RO, Renner JK.

Nig Q J Hosp Med. 2008 Apr-Jun;18(2):101-3

A. Atraškevičius